Optyk, czy Optometrysta?

Optyk, czy Optometrysta?

2023-03-25 09:31:53

Czym właściwie różni się optyk od optometrysty? 🥸🤓 Do kogo należy się wybrać w celu zbadania wzroku i dobrania idealnie pasujących okularów?

Optyk czy Optometrysta?

Chcąc wykonać dobre i funkcjonalne okulary korekcyjne bardzo często zadajemy sobie pytania o to do kogo powinniśmy udać się w pierwszej kolejności - optyk, czy optometrysta pomoże nam w najlepszym dopasowaniu korekcji?
W poniższym wpisie postaramy się wyjaśnić podstawowe zadania obu wspomnianych wyżej specjalistów oraz wskazać najważniejsze różnice pomiędzy nimi.

Czym zajmuje się optyk?

Optyk jest specjalistą, którego spotkamy w każdym salonie optycznym. Jeżeli planujemy zakup okularów na podstawie recepty, którą wystawił wcześniej optometrysta, lub pochodzącej od lekarza okulisty to w tym momencie warto skorzystać z oferty salonów optycznych.

Optyk specjalizuje się w wykonywaniu okularów korekcyjnych na podstawie wystawionej recepty. Wykonuje także wszelkie prace montażowe - instaluje szkła okularowe do wybranej z klientem oprawy, wykonuje okulary przeciwsłoneczne z korekcją, zmienia zużyte nanośniki, modeluje i dopasowuje oprawki, tak aby idealnie leżały na twarzy klienta.

Profesjonalne dopasowanie oprawek w salonie optycznym.

U optyka możemy liczyć na profesjonalne dopasowanie oprawek zarówno do kształtu twarzy i typu urody klienta, jak również do samej korekcji - niestety osoby mające spore wady wzroku nie mogą wybierać spośród wszystkich dostępnych typów i wielkości oprawek. Na szczęście u dobrego optyka zostaniemy uświadomieni o tym jakie oprawki będą dla nas optymalne, tak aby w efekcie końcowym uzyskać jak najbardziej wygodne, lekkie i estetycznie prezentujące się okulary korekcyjne.

Czy optyk wymieni soczewki okularowe we własnej oprawce?

Optycy to specjaliści, którzy w wachlarzu swoich usług oferują nie tylko pomoc przy zakupie okularów oraz drobne naprawy. W salonie optycznym możesz skorzystać także z usługi jaką jest wymiana szkieł i montaż do własnej oprawki.

Czy warto wymieniać same szkła?

Takie rozwiązanie wydaje się wyć idealne zwłaszcza u osób, których oprawki nie są zniszczone i wciąż wpisują się w aktualne trendy mody, a także u dzieci, kiedy wartości szkieł zmieniają się dość dynamicznie.

Czasem klienci decydując się na swoje pierwsze okulary progresywne także zadają pytanie o możliwość montażu nowych szkieł do posiadanej przez siebie oprawy.

Optyk bardzo często doradza inwestycję w lepszą konstrukcję szkieł progresywnych oraz ich montaż do posiadanych już opraw - co doskonale minimalizuje koszty związane z wydatkiem jakim jest zakup okularów progresywnych przy zachowaniu najwyższej jakości widzenia. Inwestycja w lepsze szkła wiąże się także z szybszą adaptacją do nowych - zupełnie innych niż jednoogniskowe - szkieł progresywnych.

Czym się różni optyk od optometrysty?

Optometrysta jest specjalistą, który zajmuje się doborem korekcji okularowej poprzez zdiagnozowanie u pacjentów wady wzroku oraz dobranie odpowiednich wartości soczewek okularowych, bądź soczewek kontaktowych.

Na podstawie analizy potrzeb klienta oraz stylu ich życia i charakteru pracy jest w stanie profesjonalnie doradzić jaki rodzaj korekcji sprawdzi się najlepiej w konkretnym przypadku. Pomoże odpowiedzieć na pytanie czy najlepszym rozwiązaniem będą soczewki kontaktowe, okulary progresywne, okulary dla kierowców, czy może dwie osobne pary okularów - do czytania i pracy przy komputerze oraz do chodzenia.

Komputerowe badanie ostrości wzroku u optometrysty.

Wspomniany specjalista wykonuje dokładne badanie wzroku oraz dokonuje wstępnej oceny stanu zdrowia narządu wzroku - wykrywając ewentualne nieprawidłowości.
W przypadku podejrzenia chorób oczu lub innych schorzeń optometrysta kieruje pacjentów do innych specjalistów - najczęściej do lekarza okulisty.

Kiedy należy odwiedzić okulistę?

Jeżeli zauważyliśmy u siebie szereg niepokojących objawów takich jak:

  • urazy, obrażenia w obrębie oczu

  • ciało obce w oku

  • podejrzenie chorób takich jak jaskra, zaćma, ryzyko rozwarstwienia siatkówki

  • obrzęk i pieczenie spojówek

  • zamazane widzenie

  • kontrola przebytych wcześniej chorób oczu

Dzieci to grupa pacjentów, u której badanie wzroku również powinno być wykonywane przez okulistę.

Czy warto badać wzrok u optyka?

Jeżeli nie cierpimy na poważne schorzenia i choroby narządu wzroku to jak najbardziej możemy udać się do pracującego w salonie optycznym - optometrysty.

Do optometrysty warto zgłosić się z posiadanymi już okularami, w sytuacji gdy czujemy że nasz wzrok uległ delikatnemu pogorszeniu.

Ile kosztuje badanie wzroku u optyka?

Nasze salony optyczne wykonują bezpłatne badanie wzroku - jedynym warunkiem jest zakup okularów, bądź wymiana szkieł.

Kolejną zaletą wykonania badania w salonie optycznym jest fakt, iż nie potrzebujesz w tym celu specjalnego skierowania od swojego lekarza.

Badanie ostrości wzroku wykonują najlepsi specjaliści i jest ono całkowicie bezpieczne. Nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Osoby korzystające z soczewek kontaktowych proszone są o ich usunięcie na około 30 minut przed samym badaniem.

Nauka zakładania soczewek kontaktowych.

Optyk bardzo często podnosi swoje kwalifikacje chętnie biorąc udział w kursach i szkoleniach, dzięki którym jest w stanie świadczyć swoje usługi na jeszcze wyższym poziomie. Doskonałym tego przykładem jest chociażby kontaktologia, czyli nauka zakładania soczewek kontaktowych.

Soczewki kontaktowe cieszą się obecnie bardzo dużą popularnością zwłaszcza wśród aktywnych osób - szczególnie podczas biegania, lub uprawiania takich dyscyplin sportu i aktywności, podczas których okulary mogłyby w łatwy sposób ulec zniszczeniu oraz stanowić pewne ograniczenia.

Obecnie oferta salonów optycznych jest wzbogacona o soczewki kontaktowe, akcesoria takie jak płyny do pielęgnacji oraz pojemniczki do przechowywania soczewek.

Co lepsze - okulary, czy soczewki kontaktowe?

Nosząc okulary od lat, klienci bardzo często chcieliby przekonać się, czy soczewki kontaktowe byłby dobrym rozwiązaniem dla nich.

W takiej sytuacji z pomocą przychodzi nam nam dobry salon optyczny i pracujący w nim optometrysta, lub kontaktolog.

Optometrysta dokładnie dobierze wartości dla soczewek, które będziemy nosić oraz sprawdzi rozmiar krzywizny i średnicę soczewki.

Kontaktolog natomiast pomoże w szybki i bezbolesny sposób przebrnąć przez naukę zakładania soczewek, dzięki czemu cały proces adaptacji będzie zdecydowanie krótszy, aniżeli w przypadku samodzielnej nauki.

Nawet jeśli soczewki świetnie sprawdzą się w naszej konkretnej sytuacji - ważne jest posiadanie pary okularów, które zapewnią nam właściwy komfort podczas pracy z wykorzystaniem komputera oraz doskonale przydadzą się wieczorami kiedy nie mamy już na oczach soczewek kontaktowych.

Jakie okulary będą modne w 2023 roku?

Wiele lat temu konieczność noszenia okularów nie napawała optymizmem. Na szczęście w obecnych czasach sytuacja ta uległa diametralnej zmianie, coraz więcej osób z radością i entuzjazmem sięga nie tylko po okulary przeciwsłoneczne, ale także po okulary korekcyjne!

Okulary jako doskonały dodatek i element kreowania wizerunku.

Dzisiaj okulary nie są już smutną koniecznością - tylko super modnym dodatkiem, za pomocą którego jesteśmy w stanie w doskonały sposób podkreślić i wyeksponować atuty swojej urody.

Wielu z nas świadomie odchodzi od soczewek kontaktowych na rzecz okularów, które dodają nam pewności siebie oraz sprawiają iż cała postać zyskuje ciekawszego charakteru.

Za pomocą okularów jesteśmy w stanie wręcz odwrócić. lub zamaskować te elementy w wyglądzie naszej twarzy, które nie do końca lubimy, czy akceptujemy - na przykład zbyt długi, czy szeroki nos, zbyt okrągła twarz.

Okulary korekcyjne - moda 2023.

Zgodnie z najnowszymi trendami w modzie królują duże oprawy - tzw. oversize - znajdziesz je w ofercie większości salonów.
W kwestii tworzywa to niesłabnącą popularnością cieszą się zarówno oprawy metalowe, jak i te z tworzywa.

Od kilku dobrych sezonów panuje także trend na łączenie ze sobą zupełnie nieoczywistych i na pozór nie pasujących do siebie barw takich jak chociażby soczysta pomarańcza z zielenią.
Im bardziej ekstrawaganckie i nietypowe połączenie barw - tym lepszy efekt jesteśmy w stanie uzyskać!

Okulary przeciwsłoneczne - moda 2023.

W salonach optycznych znajdziesz ogromny wybór okularów przeciwsłonecznych, które zgodnie z panującą modą powinny być wręcz ogromne. Ten rodzaj okularów pozwala nam oprócz super stylowego wyglądu osiągnąć także niesamowity komfort użytkowania.
Duże okulary przeciwsłoneczne doskonale chronią nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV oraz skutecznie zasłaniają większą część twarzy. dzięki czemu nie musimy się obawiać słońca oraz zbytnio troszczyć o poranny makijaż.

Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją, czy bez?

Oczywiście jedna i druga opcja skutecznie chroni nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV. Jeżeli jednak zależy nam na redukcji odblasków oraz podniesieniu kontrastu widzenia barw to zdecydowanie powinniśmy wybierać produkty z polaryzacją.

Jeżeli marzysz o okularach z najnowszej kolekcji Ray Ban dostępnych w wielu salonach, przed zakupem koniecznie upewnij się czy umieszczone w nich soczewki okularowe posiadają funkcję polaryzacji.

Jak wybrać godny zaufania salon optyczny?

Obecnie na rynku mamy do czynienia z coraz większą ilością salonów optycznych. Wybierając salon w którym zdecydujemy się wykonać okulary najlepiej jest przejrzeć dostępne w sieci opinie o salonach, lub zapytać najbliższych - czy salony w których zrobili okulary spełniły ich oczekiwania.

W Majda Optyk oferujemy największy w okolicy wybór opraw wiodących producentów.
U nas stali klienci mogą zawsze liczyć na rabaty i zniżki oraz obowiązującą przez 2 lata gwarancję.
Każdy klient niezależnie od tego ile wyda na swoje okulary otrzymuje eleganckie etui, ściereczkę i wskazówki dotyczące pielęgnacji.

Wyjątkowo dobrane okulary, bogata oferta, sympatyczna obsługa i szybki czas realizacji zamówienia definiują salon jakim jest Majda Optyk w jednym zdaniu.

 

Ostatnie wpisy

Jak poprawić wzrok?

2023-07-18 09:31:31

Jak poprawić wzrok?

Wzrok to bez wątpienia jeden z najcenniejszych zmysłów jaki posiadamy - dzięki oczom jesteśmy w stanie...

Optyk. Znajdź dobrego specjalistę w Kłobucku i okolicy.

2023-05-25 11:17:11

Optyk. Znajdź dobrego specjalistę w Kłobucku i okolicy.

Oczy są niezwykle ważnym narządem, które zasługuje na szczególną troskę. W sąsiedztwie miejscowości Kłobuck można znaleźć...

Optyk, optometrysta, okulista - Częstochowa

2023-05-19 18:25:44

Optyk, optometrysta, okulista - Częstochowa

Oczy są najcenniejszym zmysłem, dlatego dowiedz się, kiedy skonsultować się z okulistą, optometrystą, lub optykiem, aby...

Gallery